top of page
konsultacijos

LIMFOTAKOS SUTRIKIMŲ GYDYMAS

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug žmonių serga limfedema, tačiau informacijos kaip gydyti šią ligą trūksta. Dažnai žmonės, kuriems pasireiškia galūnių tinimas, nežino kur kreiptis pagalbos, o tik laiku diagnozavus ligą ir tinkamai ją gydant, galima ją kontroliuoti ir neleisti plisti, užkertant kelią sunkesnėms jos formoms, kuomet gydymas tampa labiau komplikuotas.

Limfedema labiausiai pasireiškia - rankų, kojų, veido, kaklo, liemens ar genitalijų tinimu - dėl padidėjusio limfos kiekio ar sumažėjusia galimybe susidoroti su buvusiu limfos kiekiu. Limfedema, tai lėtinė visą gyvenimą trunkantis sutrikimas/liga, kuri gali sukelti tiek uždegiminius reiškinius tiek degeneracinius odos pakitimus, tiek poodinio audinio struktūrinius pakitimus. Yra žinomos dviejų tipo limfedemos, pirminė ir antrinė, kuomet pirminė yra laikoma įgimta, dėl nepilnai išsivysčiusių limfotakos indų sutrinka limfos tekmė. Antrinė laikoma mechaniškai sukurta aplinkos, tam gali turėti įtakos operacijos (krūtų, gimdos, prostatos ir kitos), traumos ( tiek odos, tiek vidiniu audinių), onkologijos ir jų gydymas. Limfedemą sukelia ir tokie faktoriai kaip bloga mityba, tabakas, alkoholis, viršsvoris, perspaudžiant audinius rūbais, nudegimai, nušalimai, kontrastiniai temperatūros pakitimai (kontrastinis dušas, pirtis ir šalta vonia), ilgas sedėjimas, skrydžiai.

Limfedemą gydyti, ypatingai progresyvioje stadijoje, reikia kompleksiškai:  specialiu rankiniu limfodrenažiniu masažu ir bintavimu. Bintavimą būtina išlaikyti bent 10 val. kad efektyvumas būtu minimalus. Gydymui pasibaigus, su specialisto rekomendacijom privaloma nešioti kompresinį gaminį ir profilaktiškai atlikti bintavimą, bei kitas specialisto rekomendacijas.

Limfedemos gydymui naudojamas JAV ir Vokietijos specialistų ištobulintas kompleksinis gydymo metodas:

  • fiziniai metodai (galūnių pakėlimas, specialūs pratimai, netgi sveikų galūnių mankšta),

  • odos ir nagų priežiūra,

  • manualinis limfos drenažas (limfodrenažinis masažas),

  • kompresija (kompresinės kojinės ir rankovės bei įbintavimas).

Fiziniai metodai yra labai svarbūs gydant limfedemas. Pavyzdžiui, manualinis limfos masažas = drenažas (MDL), kitaip tariant limfodrenažinis masažas, labai skirtingas nuo įprastinio masažo. Šis masažas atliekamas lėtais, lengvais, ritmiškais tempiamaisiais judesiais, kuriais stimuliuojamos limfagyslės ir limfmazgiai. Limfodrenažinio masažo metu atveriamos limfagyslės bei skatinamas audinių skysčio ir limfos tekėjimas jomis. Tai skatina perteklinio audinių skysčio mažėjimą patinimo vietose bei efektyvesnę audinių medžiagų apykaitą.

Limfodrenažinis masažas pradedamas nuo sveikų teritorijų, labai nutolusių nuo stazinių sričių, pereinama prie proksimaliosios pažeistos srities ir slenkama distaline (nuo kūno centro) kryptimi. Pasiekus maksimalius rezultatus gydymo kurso metu, labai svarbu juos užfiksuoti parenkant tinkamą kompresinę aprangą, kurią pacientas dėvi dieną, o nakčiai dedami specialūs porolonai, kurie bintuojami elastiniais bintais. Tai sumažina limfos grįžimą ir tinimą. Pacientas su bintais turi būti dvylika – dvidešimt valandų per parą. Likusį laiką naudojamos kompresinės kojinės arba rankovės.

Į gydytoją angiochirurgą/limfologą rekomenduojama kreiptis jeigu:

  • Dienos pabaigoje jaučiamas kojų sunkuma, nuovargis;

  • Vargina kojų mėšlungis;

  • Matomas smulkus venų tinklas (panašus į voratinklį);

  • Matomos išsiplėtusios venos;

  • Vargina kojų tinimas, kuris būna ryškesnis į dienos pabaigą;

  • Matomi odos pakitimai (pigmentacija, odos išponėjimas, šerpetojimas, baltos atrofinės dėmės, kuomet suplonėja poodinis riebalinis audinys ir jis perauga jungiamuoju audiniu, oda būna kieta ir lengvai pažeidžiama);

  • Vargina užsitesę skausmai ir jautrumas spaudimui blauzdose, pakinklio duobėje ar kirkšnyje;

  • Skausmas sustiprėja spaudžiant blauzdos raumenis ar lenkiant pėdą;

  • Matoma blizganti, pamėlusi ar violetinės spalvos pažeista koja;

  • Pažeista galūnė yra karštesnė;

  • Jaučiamas skausmas, spaudžiant kojos padą.

bottom of page